Compass CAD10 - forma dowolnaForma dowolna w Compass CAD10 - skonstruuj ściany i kliknij "Puść policzki po ścianach" ..

Proces konstrukcji nie musi być żmudny. W Compass CAD10 można znaleźć narzędzie ułatwiające i przyspieszające pracę. Nawet skomplikowane konstrukcje, specjalny otwór w stropie, rozkloszowania policzków i poręczy można tworzyć bardzo szybko. Schody specjlane - takie jak w naszym przykładzie - średniowprawiony konstruktor wykona szybciej niż w 10 minut ..

Jaki wygląda proces konstrukcji powyższych schodów ?

Zaczynamy od konstrukcji otworu w stropie. Otwór jest specjalny, ma łuki i rozkloszowania. Punktem wyjścia jest prostokąt (obrazek 1), który modyfikujemy tak, aby uzyskać pożądany kształt. Compass CAD10 wyposażony jest w specjalny moduł do rysowania, z narzędziami do tworzenia linii, łuków, okręgów oraz do wszelkich pomiarów. Używając właśnie tego modułu można stworzyć dowolną formę. Poniżej na czterech obrazkach skrótowo przedstawiamy sposób tworzenia formy dowolnej otworu ..

Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna

 

Gdy forma otworu jest gotowa, to dalszy proces jest bardzo łatwy..

Compass CAD10 - forma dowolna

 

Wybieramy kształt schodów "Tak, jak otwór w stropie" - policzki będą automatycznie prowadzone w kształcie identycznym jak otwór ..

Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna

 

Program spyta - ile ścian chcemy wykorzystać. Przy 4 ścianach - wejście będzie proste (tak jak przedostatnia ściana), przy 5 - wejście będzie rozkloszowanie .. schody są gotowe.

Compass CAD10 - forma dowolna

Mamy też pełną dowolność odnośnie do kształtu policzków wewnętrznych. Standardowo układają się one równolegle do policzków zewnętrznych, ale łatwo można to zmienić ..

Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna

 

Koniec pracy, można podejrzeć konstrukcję na 3D..

Compass CAD10 - forma dowolna Compass CAD10 - forma dowolna

 

Prezentowane możliwości są dostępne we wszystkich wersjach Compass CAD10 poza wersją CAD10 Light. Prościej się nie da.