Cad10 Basis to aktualnie najpopularniejsza wersja programu sprzedawana w Polsce.

 

Katalog Policzki Stopnie Podstopnie Słupki Wypełnienie Listwy zabezpieczające Poręcz Ściany, okna, drzwi Kształt schodów

Kształt schodów

Siłą BASISa jest praktycznie brak ograniczeń w formie schodów. Błyskawicznie konstruuje się schody proste i zabiegowe. Jeżeli klatka nie trzyma kątów wystarczy włączyć "kąty" - od tego momentu program udostępnia nam możliwość zmiany długości ścian oraz kątów między nimi. To dlatego dostępny praktycznie każdy kształt schodów. Błyskawicznie konstruuje się schody:

  • proste
  • 1/4 zabiegu
  • 1/2 zabiegu
  • 2/4 zabiegu
  • 3/4 zabiegu
  • 4/4 zabiegu
  • nietypowe

Można też z łatwością tworzyć schody, w których bieg wejściowy nachodzi na bieg wyjściowy. Uwaga! Przestrzeń swobodna będzie liczona do policzka od górnego biegu!

CAD10 Basis - forma dowolna schodów

 

Opcja "Puść policzki pościanie" daje możliwość szybkiej konstrukcji formy dowolnej

 

Zdarza się, że konstrukcja wymaga całkowicie specjalnego otworu w stropie. Nieregularne kształty, łuki, krzywizny, odcinki łączące się pod kątem. Wtedy z pomocą przychodzi konstrukcja dowolna otworu w stropie. Wystarczy skonstruować otwór, a potem wybrać opcję "puść policzki po ścianie" - schody automatycznie przybierają kształt nieregularnego otworu. Konstrukcja nawet najbardziej skomplikowanych schodów stała się prosta!

 


 Compass CAD10 Basis

 

Ściany, okna drzwi, otwory w ścianach

 

CAD10 Basis - konstrukcja ścianKonstrukcja ścian pozwala na odwzorowanie prawdziwej sytuacji jaka jest na budowie. Można dokładniej pokazać klientowi, jak jego przyszłe schody wkomponują się w klatkę. To po pierwsze.

Ważniejsze z punktu widzenie konstrukcji jest takie poprowadzenie biegów schodów, żeby ominąć okna, skrzynki elektryczne, drzwi. Samo wstawianie drzwi czy okien w ściany jest bardzo proste. Klikamy na ścianę -> wstaw okno -> i podajemy gdzie okno się znajduje. Cały czas na podglądzie rozwinięcia konstrukcji widać czy bieg policzków nachodzi na okno czy nie. Możemy tak manipulować stopniami (też ostatnim stopniem) aż znajdziemy optymalne rozwiązanie.

 

Zdarza się, że brak miejsca wymusza decyzję zrobienia wcięcia w policzku. Jest to bardzo prosta czynność, wystarczy tylko kliknąć -> wcięcie -> i podać luzy. Na szablonie (lub na pliku dxf policzka) policzka wcięcie zostanie zaznaczone.

CAD10 Basis - ściany
CAD10 Basis - ściany
 

 

 

do gory


 

 

Stopnice

CAD10 Basis stopnice

 

Pierwszy, zgrubny rozkład stopnic odbywa się automatycznie. Potem użytkownik ma wiele opcji samodzielnego rozłożenia stopnic według swojego upodobania. Nie trzeba martwić się o wcięcia, dłutowania .. wszystko dopasowuje się automatycznie do kształtu biegów. Jeżeli wstawimy słup .. stopień zatnie się automatycznie. Poprowadzenie biegu policzków po łuku automatycznie zaokrągli stopnie i wpusty (czopy).

 

Stopniami możemy łatwo i dowolnie "kręcić", gdzie osią obrotu jest linia biegu (w ten sposób kręcenie stopniami nie zmienia ich parametrów (głębokości), a tylko pozwala ułożyć stopnie tak, aby wygodniej było je montować lub nadać łagodniejszy kształt policzkom.

 

Do dyspozycji mamy automaty:

  • H - wyprostuj stopnie
  • B - dłutowania równo - tworzenie wachlarza ze stopnic
  • H - rozkład harmoniczny - łagodne przejście policzka w zabieg
  • rozkład nieregularny - każdy stopnień możemy dowolnie rozsunąć, robiąc go np. większym (np. podesty pośrednie)CAD10 Basis stopnice
  • L - podziel linię biegu na równe odcinki

 

Przy stopnicach wchodzących w policzki gięte, wpusty są automatycznie prostowane, tak aby po osadzeniu stopnicy nie było szpar.

W standardzie stopnie w policzek można wpuszczać na kilka sposobów:

  • całym stopniem (bez czopów)
  • czopy góra i dół
  • czopy przód i tył
  • dowolna kombinacja czopów
 
Warto dodać, że bardzo łatwo się zmienia rodzaj dłutowania - wystarczy ustawić pożądany czop na jednym stopniu i kliknąć "Przejmij wszystkie" - czopy zostaną utworzone dla wszystkich stopnic. Lub wpisać czopy w Administrację konstrukcji (ustawienia wstęne)
 
 
 
 
CAD10 Basis stopnice
 
 
 
 
 
 
 

Pierwszy stopień zapraszający może być dowolnie formowany. Do dyspozycji mamy kilkanaście automatów oraz "formę dowolną" jeżeli stopień ma być uformowany wg nietypowego kształtu. Można osobno tworzyć zaproszenie na zewnątrz i wewnątrz biegu schodów.

 

 

 

 

CAD10 Basis stopnice

 

 

 

 

 

Osobne właściwości ma też "ostatni stopień" (ten licujący z podłogą górną). Może on dowolną wartość wystawać przed strop oraz dowolną wartość być "wkuty" w podłogę. Mamy do dyspozycji też sporo możliwości co do wypuszczania tego stopnia w bok. Należy wyraźnie podkreślić, że występ ostatniego stopnia można ustawić na zero, wtedy ostatnim podniesieniem jest górna podłoga..

 

CAD10 Basis stopnice

 

 

 

 

Szablony stopnic mogą być drukowane na drukarkach igłowych bądź na ploterach

do gory

 


 

 

PodstopniceCompass CAD10 Basis podstopnie

 

 

 

W Compass CAD10 Basis podstopień to grubość ... oraz całe spektrum możliwości, aby wykonać konstrukcję dokładnie tak jak chcemy. Podstopnie mogą być standardowo dłutowane lub wykonane z odstępem od policzków.

 

Compass CAD10 Basis podstopnie

 

 

 

 

 

 

Inaczej sprawa podstopnic wygląda w schodach z policzkami nakładanymi (zębatymi). Standardowo w Compass podstopnie na policzkach nakładanych nabijane są na zęby policzka z przodu.

 

Basis dysponuje szerokim wachlarzem sposobów dobicia podstopnia z tyłu oraz wpuszczenia podstopnia w policzek.. jak na obrazku poniżej.

 

 

 

 

 

Compass CAD10 Basis podstopnie

 

 

Compass CAD10 Basis podstopnie

Wystarczy jedno kliknięcie i podstopień "podąży" za nawet najbardziej wymyślnym stopniem zapraszającym.

 

Kwestia drukowania. Najprościej każdy podstopień wydrukować w skali 1:1. Można też drukować same "końcówki"podstopni w skali 1:1.

 

Compass CAD10 Basis podstopnie

do gory

 


 Listwy bezpieczeństwa

 

Compass CAD10 Basis listwy bezpieczeństwaWersja posiada możliwość wstawienie "listew bezpieczeństwa". Normy mówią, że odstęp między elementami nie może być większy jak 12 cm.. chodzi o to, żeby małe dziecko nie mogło z takich schodów wypaść. Dlatego nieraz wCompass CAD10 Basis listwy bezpieczeństwa schodach ażurowych niezbędne jest wykorzystanie "listew bezpieczeństwa". Aktualne możliwości Compass CAD daję dużą swobodę manipulacji listwami. Wszystko, żeby móc wstawić listwy jak najbardziej estetyczne..

Listwy można drukować na drukarce igłowej lub ploterze w skali 1:1..

 

 

 

 

 

do gory

 


 Policzki

Compass CAD10 Basis - policzkiCompass CAD10 Basis oferuje wstawianie policzków, w których stopień jest dłutowany w policzek (wpuszczane) oraz policzków, w których stopień leży na policzku (zębate). Można też w ogóle nie wstawiać policzka z jakiegoś powodu.Compass CAD10 Basis - policzki

Policzki można też dowolne wstawiać na gięciach. Dowolne jest też mieszanie policzków. Można zrobić wewnątrz policzki zębate, a przy ścianach wpuszczane. Można też na odwrót. Można też na jednym biegu skonstruować mieszane policzki.

 

Korytka. Przy policzkach wpuszczanych możemy zamieni policzek w tzw. korytko. Korytko jest to policzek, który u góry łączy się z poręczami (patrz obrazek po lewej). Specjalne funkcje pełni korytko jako element gięty - zastępuje wówczas słupek zabiegowy (obrazek po lewej).

 

W Compass CAD10 Basis można dowolnie wstawiać policzki zębate i wpuszczane

 

Compass CAD10 Basis - policzkiPoliczki zębate. Ważnym elementem łączenia policzków zębatych jest Compass CAD10 Basis - policzkipoliczek przechodzący (obrazek po prawej). Policzek przechodzący pozwala oprzeć policzek zębaty na wandze przyściennej. Policzek zębaty ma też różne opcje jeżeli chodzi o sposób położenia stopnia na policzku. Możemy (obrazek po prawej):

  • nie wycinać skosu na zębie, wycinać stopień
  • wyciąć skos na policzku, nie wycinać stopnia
  • nie wycinać skosu na policzku(po minimum), nie wycinać stopnia (pojawi się szpara od zewnątrz)

Odległość policzka zębatego od krawędzi stopnia jest dowolnie regulowana (nosek boczny)

Sam kształt policzka z boku jest w pełni modyfikowalny. Można zrobić policzki proste, po łuku, dowolne. Można też górną krawędź puścić równolegle do dolnej (lub odwrotnie). Można z łatwością manipulować kształtem policzka przy użyciu myszki. Wykonanie stopy policzka przy stopniu zapraszającym to dosłownie 2 kliknięcia myszką.

 

Compass CAD10 Basis - policzki

 

 

 

do gory


 Poręcze

 

Compass CAD10 Basis poręczePoręcze można konstruować nad każdym biegiem wewnątrzi i zewnątrz, każda poręcz jest osobno parametryzowalna. Dowolnie można określić grubość i szerokość każdej z poręczy oraz jej pozycję względem brzegu schodów. Mamy kilka rodzajów połączeń poręczy miedzy sobą.

W rzucie z boku można dokładnie ustawić wysokości biegu poręczy (jej odstęp od nosków stopnic) oraz jej wysokość na wyjściu. Mamy wtedy pewność, że normy i bezpieczeństwo jest zachowane.

Specjalną częścią poręczy jest "barani róg", czyli zawinięcie poręczy na wejściu schodów. Możemy dowolnie konstruować "barani róg", który może być "wypłaszczony" lub schodzić w dół pod dowolnym kątem.

Można też odwzorować profile poręczy, które stosujemy w firmie (poręcz omega lub zaoblona) i pokazywać klientowi realistyczny obrazek 3D z profilem pochwytów. Efekt murowany.

 

Możliwość tworzenia "baranich rogów" na wejściu schodów

 

Compass CAD10 Basis profil poręczy
Compass CAD10 Basis
 

 

 

do gory


Słupki

Compass CAD10 SlupMamy do wyboru słupki prostokątne i kwadratowe o dowolnym wymierze. Słupki można wstawiać na wejściu, wyjściu i na połączeniu policzków na zabiegach. Do dyspozycji jest kilka rodzajów połączenia słupka wejściowego i wyjściowego z poręczą [patrz obrazek]. Słupek może stać na stopniu (np. słup wejściowy zwykle stoi na stopniu zapraszającym lub słupek zabiegowy na stopniu leżącym na policzku zębatym. Drugi rodzaj to słupek przechodzący - wszystkie elementy - policzki, stopnie, podstopnie, poręcze wchodzą (czyli dochodzą lub są dłutowane w słupku).

Od wydania CAD oznacoznego 10.4.x (rok 2010) słupek można umieścić pod stopniem - tu link do opisu tej możliwości [Słupek pod stopniem]

Na standardowym wyposażeniu jest też Słupek Centralny - czyli specjalny słupek używany w schodach 1/2 zabiegu, do którego policzki dochodzą i odchodzą z jednej tylko strony.

 

 

do gory

 


Wypełnienia

Compass CAD10 tralkiJako wypełnienie mamy do dyspozycji tralki. Mogą to być dowolnie: tralki okrągłe o dowolnym fi lub tralki prostokątne (kwadratowe). Rozstaw tralek jest w pełni parametryzowalny i pilnuje norm.

 

W Compass CAD10 Basis można tworzyć własną bibliotekę tralek

 

Można stworzyć własne kształty tralek i potem stosować je w konstrukcji. Im wierniejsze odwzorowanie konstrukcji tym lepiej. Kształty tralek widać na zdjęciu schodów - (3DPlus - opcja). Proszę zobaczyć opis jak funkcjonuje 3DPlus z własnymi tralkami [Własne wzory tralek]

 

Więcej tralek do ściągnięcia dostępnych jest na forum Compass [forum.schody.pl]

 

 

do gory