10.6.11

Compass CAD10 Podział tafli szklanej

Wydanie Compass 10.6.11 (i poprzednie od 10.5.17) - stan na grudzień 2013

 

Podział szkła na wiele elementów.

Możliwy jest podział elementu szklanego na n-elementów. Podział nie wymaga podziału poręczy. Wszystkie części są dostępne w osobnych wydrukach lub DXF.

 

CAD 10 Dłutowania w słupie prostopadle

Dłutowania w słupach zawsze prostopadle

Są producenci, którzy opanowali szybki i tani sposób wykonywania słupów. Wymaga on niestety od oprogramowania, aby stopnie zawsze wchodziły do niego prostopadle. Program Compass został wyposażony w moduł-automat całkowicie wyręczający w tym użytkownika. Kolejna możliwość ułatwienia sobie produkcji.

 

 

Zintegrowany system pomocy przez TeamViewer

Dla wszystkich posiadających umowę serwisową na wsparcie techniczne serwisu z Dortmundu Compass zintegrował z programem system TeamViewera. Teraz wystarczy tylko podać numer połączenia, a serwis zdalnie będzie mógł zobaczyć ekran klienta i pomóc. Menu "?" - > Wsparcie serwisowe przez Internet. Wsparcie serwisowe tą drogą jest też możliwe dla firm bez umowy serwisowej, Wtedy należy zgłosić sprawę właściwemu dealerowi i wykupić czas pracy technika.

Wsparcie serwiowe TeamViewer

 

Wsporniki poręczy

Dodano różne rodzaje wspornika poręczy. Dostępnych jest kilka rodzajów - z płytką montażową lub sam bolec. Używany przez nas wspornik definiuje się we "Wzorach Wierceń" a dodaje się klikając na poręcz w konstrukcji -> Wstaw wspornik.

CAD10 wsportnik poręczy CAD10 wspornik poręczy CAD10 Wspornik poręczy

 

 

Stopnie - zaokrąglnie naroży przy stopniach zabiegowych

Przydatne przy ustawieniach dla schodów nakładanych lub bezpoliczkowych (bolzen). Teraz można wymusić nie tylko zaokrąglanie czterech  narożników stopni, ale także zaokrąglenie na zabiegu.

CAD10 Zaokrąglenie stopnia zabiegowego    

 

 

Kolejne usprawnienia automatycznej konstrukcji wysokościowej.

Compass dąży do usprawnienia procedury automatycznego tworzenia się konstrukcji rzutu z boku - docelowo konstruktor będzie mógł się zdać całkowicie na automat. Póki co kolejne ulepszenia - aktualny stan pozwala skrócić czas konstrukcji (szczególnie projektów "ofertowych") poprzez automatyzację wysokościówki.

 

Podstopnie z czopem

Dodano nowe funkcje w podstopniach - w standardowych podstopniach dodano połączenie "Stopień przechodzi z czopem z czoła". W schodach opcja Faltwerkteppen  - dodano połączenie "dywanowe pionowe z czopem z tyłu"

CAD10 Podstopnie z czopem CAD10 Faltwerk z czopem

 

CAD10 Nowe możliwości na formularzachFormularz "Rzut z góry"

Cztery nowe automatyczne zwymiarowania na formularzu rzutu z góry dostępne: standardowe, minimalną szerokość przejścia, maksymalny wymiar zewnętrzny, szerokość z policzkiem wpuszczany. Ustawienia można znaleźć i wypróbować we właściwościach formularza rzutu z góry -> sekcja "Zwymiarowania Przejść"

Są też nowe, możliwe do pokazania paramtery. Teraz "Podniesienie", "Szerokość biegów" czy "Głębokość stopnic" mają szerszy opis - jeżeli za podestem głębokość stopnia jest inna niż przed podestem - wtedy na formularzu te dane się pojawią oddzielone ukośnikiem (patrz obrazek z boku)

 

Usprawnienie ogólne

Teraz w ustawieniach wstępnych można ustawić, żeby automatycznie kasowane były: kombinacje stopnic, kombinacje policzek-poręcz, przyporządkowanie narzędzi, prefabrykaty na krzywulce, formularze - gdy konstrukcja jest zapisywana. Zwykle kliknięcie "Zapisz' oznacza, że były zmiany i elementy wyliczone wcześniej będą zmieniane.

CAD10 Połączenie słupka ze stopniem

 

Słupek na stopniu - nowe połączenie

Słupek na stopniu otrzymał nowe połączeniu - śruba z kieszenią. Połączeniu można zdefiniować we "wzorach połączeń" i stosować "z automatu". Nowe możliwości połączeń otrzymał też słupek wejściowy w połączeniu z podłogą.

WinPostprocesor zaiplementowany 

 

Windowsowy Postprocesor dla części standardowych

Uruchomiony został windowsowy postprocesor dla tworzenia programów dla CNC. Tym samym nie ma już ograniczeń sprzętowych dla systemów opartych o systemy 64-bitowe

 

Zaimplementowany DOSBOX w wersję standardową

Do standardowej wersji Compass zaimplementowany został symulator DOS. Teraz nie ma ograniczeń do np. podłączenia drukarki igłowej nawet pod Windows7 64-bity. Wiele firm chętnie korzysta z drukarek igłowych i starego modułu wydruku - ponieważ jest to najtańsza forma wydruku szablonów czy to na produkcję czy też (w formie przerywanych linii) do przygotowania materiału.

CAD10 - ostrzeżenia konstrukcyjne

 

Ostrzeżenia konstrukcyjne

W ustawieniach konstrukcji wysokościowej można włączyć ostrzeżenia o potencjalnych problemach/niebezpieczeństwach przy montażu

 

 

 

Wybrane szczegóły

 • w przypisaniu bolców poziomych pojawił się nowy punkt referencyjny: od środka stopnie (do tej pory był od początku i od końca)
 • schody na beton - przy dodawaniu obłożenia - użytkownik jest pytany jak odnieść stopnie drewniane do skorupy - od dołu stopnia czy od góry.
 • więcej możliwości ustawienia słupka zabiegowego w ustawieniach wstępnych (do tej pory możliwych tylko w konstrukcji)
 • nowa możliwość przy eksporcie DXF - może się zdarzyć, że DXF jest niezamknięty - w szczególności jeżeli zawiera łuk o wielkim promieniu - teraz mamy parametr zmieniający łuk w linie - wadą jest to, że może pojawić się wiele elementów - zaletą: element jest zamknięty.
 • na 3DPlus można niezależnie włączać i wyłączać ściany i skosy dachu
 • Windows Postprocesor - cała gama elementów przeniesiona do nowego Windowsowego postprocesora
 • rozdział słupa centralnego na 2 części do obróbki już na poziomie ustawień wstępnych
 • kombinacje stopnic pojawiły się na formularzu "lista elementów"
 • połączenie słupka wejściowego z posadzką jest w ustawieniach wstępnych - cała korekta i edycja połączenie pozostaje w konstrukcji
 • nowa właściwość słupka - przy połączeniu słupek - poręczą śrubą z kieszenią pojawia się opcje czy kieszeń od strony wewnętrznej (dłutowań) czy od zewnętrznej
 • w module CS-PARTS (moduł po polsku nazywa się ELEMENTY COMPASS) - we właściwościach maszyny można teraz zaznaczyć pokazywanie ssawek przez laser
 • więcej możliwości odniesienia, konfiguracji i pokazywania słupów toczonych
 • w 3DPlus dolne i górne gurty (listwy) są osobno włączane i wyłączne
 • w połączeniu policzków prosto-góra/dół możliwość przedłużenia dłutowania, które potem nie będzie widoczne przy policzkach przyściennych - możliwość ta może pomóc przy montażu schodów
 • wiercenia (łapki) dla szkła pojawiły się również w ustawieniach wstępnych
 • linie pomocnicze jednego koloru (np. przy imporcie danych z zewnętrznych systemów np. Flexijet) mogą być kasowane jednym ruchem
CAD10 przedłużenie dłutowania CAD10 - nowe autoamtyczne wymiary na formularzu CAD10 słupek - posadzka

 

Policzki wsuwane (wyposażenie niestandardowe)

W popularnych w całym kraju domkach letniskowych z zasady montuje się schody tanie, czasami kacze, często do samodzielnego montażu. Compass Software, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, umożliwia konstruowanie policzków wsuwanych.  W porównaniu ze schodami nakładanymi, poza szybszą i tańszą produkcją,dodatkową zaletą tego rozwiązania jest bardziej stabilna konstrukcja, o wiele mniej zależna od siły ściągania elementów połączeniowych.

 CAD10 Stopnie wsuwane  CAD10 stopnie wsuwane

 

Nowe rodzaje tralek (wyposażenie niestandardowe)

Compass przygotował kilka rodzajów ponadstandardowych tralek. Odpowiednie dla firm, które chcą swoim klientom pokazać coś specjalnego.

CAD10 specjalne tralki CAD10 specjalne tralki CAD10 Tralka Specjalna

 

Mitre 3D - połączenie skośne 3D poręczy okrągłej - niem. Raumschmiege (opcja CAM)

Specjalne cięcie poręczy okrągłej - tak aby pasowała do kolejnej okrągłej poręczy. Opcja CAM

CAD10 połączenie skośne poręczy okrągłej

 

Połączenie kulką lub krzywką poręczy okrągłej (opcja)

Opcja pozwalająca łączyć poręcze okrągłe elementami zamawianymi w firmach zewnętrznych. Standardowe połączenie kulowe lub standardowe krzywki pozwalają obniżyć koszt produkcji schodów - nie zajmować się konstrukcją łączeń na zabiegu. Poręcz okrągłą można produkować na metry, a nie pod każdą konstrukcję osobno. Przy danej  konstrukcji wyjdzie ile i jakiej długości okrągłą poręcz przyciąć. Łączenie kulowe z magazynu. CAD10 zadba o to, żeby pasowało. Opcja do systemów "tanich schodów" lub tanich balustrad do samodzielnego złożenia.

CAD10 - połączenie poręczy okrągłych stałym łącznikiem (krzywka lub kulka) CAD10 - połączenie kulką CAD10 - połączenie krzywką