10.8.6


Trudne klatki schodowe

Trudne klatki schodoweDodano automat ułatwiający konstruowanie trudnych, ale często spotykanych klatek schodowych. Jest to narzędzie poszerzające możliwości innego, popularnego już modułu: Formy dowolnej.

Teraz otwór z kątami można wprowadzić szybciej, łatwiej ... 

Można też łatwiej sprawdzić czy zgadzają się nasze wymiary i kąty wzięte na nieregularnych klatkach

Otwór specjalny kształt
Specjalny kształt otworu łatwiej
Lustro

lustro w GammarayUżytkownicy modułu Gammaray Render mogą wykorzystać pełen potencjał luster skonstruowanych w programie Compass. Po wykonaniu zdjęcia z pomocą ww opcji w lustrze widzimy realistyczne odbicie otoczenia.

Kołki pomiędzy Goosneck i Easings

kolki w goosneckOd tej wersji połączenie pomiędzy elementami schodów Angloamerykańskimi jest możliwe do zdefiniowania poprzez tzw wzór wierceń. Uwaga, dotyczy tylko rozszerzenia Compass CAD10 "Poręcze Angloamerykańskie"

Ostrzeżenia w trakcie generowania kodów CNC

ostrzezenia przy tworzeniu kodu cncStolarze konstruują różne schody. Znajdują się tam elementy o różnym stopniu skomplikowania. Jeśli z jakiegokolwiek powodu program tworząc kody CNC kalkuluje ruchy agregatu, bada czy dane narzędzie będzie w stanie wykonać dany detal w elemencie. Od tej wersji każdy meldunek zwrotny związany z pewnym problemem przy generowaniu kodu CNC w zależności od stopnia ważności znaczony będzie odpowiednim kolorem.

Automatyczne ssawki

Został rozbudowany i mocno zautomatyzowany modów sterowania automatycznymi ssawkami. Pozycjonowanie ssawek wspomagane jest teraz modułem samodzielnie decydującym jakie ssawki z jakiej belki mają brać udział w mocowaniu danego elementu na stole maszyny CNC. Równie automatycznie kalkulowana jest pozycja danej ssawki w obrębie obrabianego elementu.

10.8.9


Produkcja słupka wyjściowego (CAM)

slupek wyjsciowyAutomat CAM/CNC generując kody CNC dla słupka wyjściowego od tej wersji domyślnie stara się aby, wycięcie słupka na strop było wykonane zawsze na ostatnim boku słupka. W ten sposób słupek na stole maszyny w uchwycie na słupki do ostatniej operacji nie traci stabilnego uchwytu.

Zaokrąglone krawędzie poręczy

Poręcze zaokrąglonePoręcze mocowane ze ścianą często ze względów estetycznych zaokrągla się krawędzie. Teraz, poza zaokrągleniem kompletnym, możliwe jest także zaokrąglenie jedynie górnej części poręczy.

Łapki w poręczy na szybę

lapki w poreczy na szybeStandardowo menu łapek na szybę pojawiało się w połączeniu ze słupkiem. Teraz dodatkowo to menu pojawia się w górnej części szyby w połączeniu z poręczą.

10.8.10


Cienie prętów poziomych-wstęg

cienie pretow poziomych wstegPrzy podglądzie rzutu z boku balustrady widać "cienie" prętów lub "wstęg". Pozwala to na dodatkową, ręczną korekcję wysokości prętów bez obaw co do wysokości prętów po drugiej stronie słupka.

cienie
"Schody pałacowe"-poszerzenie korekcji ręcznej

wybrzuszanie ze stalym punktemFirmy specjalizujące się produkcją schodów pałacowych na co dzień wykorzystują zaawansowane funkcje korekcji ręcznej wybrzuszonych czół stopni. Teraz możliwe jest wybrzuszanie czół stopni z "zamrożonymi" dwoma punktami styku: przecięcia z linią biegu i wejściem w policzek po przeciwnej stronie. Dzięki temu zwiększenie efektu wybrzuszenia nie odbywa się kosztem zmiany geometrii policzka po drugiej stronie przy zachowanej głębokości korygowanego stopnia.

Ostrzeżenia konstrukcyjne dla stopni

ostrzezenia konstrukcyjne dla stopni2Różne maszyny CNC mają różne ograniczenia. Dotyczy to również załadowanych w niej narzędzi. Program umożliwia aktywowanie ostrzeżeń pojawiających się na ekranie już w trakcie konstruowania schodów (do tej pory ostrzeżenia takie występowały jedynie po zakończonej konstrukcji, przy automatycznym generowaniu kodów CNC. Wtedy należało cofnąć się do konstrukcji i skorygować pozycje stopnia względem stykającego się z nim elementem). Tym sposobem jeszcze skrócono czas na wyprodukowanie schodów.

ostrzezenia konstrukcyjne dla stopni
Listwa kryjąca w schodach dywanowych

Przy montażu schodów dywanowych popularnym elementem połączeniowym są pręty gwintowane skręcające dwa stopnie i podstopień se sobą. O ile w górnym stopniu można wykorzystać Rampamufę, o tyle w dolnym stopniu widać nakrętki ściągające te elementy. Wprawdzie można stosować okrągłe grzybki kryjące, ale o wiele mniej widoczne są listwy kryjące ciągnące się przez całą szerokość stopnia dywanowego. Kody CNC stworzone z pomocą automatu Compass CAM/CNC będzie zawierał operacje robocze konieczne do wykonania takiego rowka pod listę.

Otwory na wsporniki poręczy w krzywulcu

wspornik poreczy w krzywulcuPoręcze łączy się ze ścianą za pomocą wsporników. Teraz przy obróbce krzywulca z profilem OMEGA można wskazać jakie narzędzie ma wykonać otwory na wspomniane wsporniki

wspornik poreczy w krzywulcu

10.8.11


Szafy na piętrze

szafa na pietrzeDotychczas program umożliwiał konstruowanie szaf na piętrze, na którym konstruowało się schody. Teraz szafy można również konstruować na piętrze. Pozwala to na zrobienie bardziej szczegółową wizualizację.

10.8.12


Nowy moduł wymiarowania

Nowy modu wymiarowaniaCompass zaprezentował nowy, autorski moduł wymiarowań formularzy. Wybór między starym, a nowym modułem dokonuje się w Konfiguracji. Od tego momentu to nowy moduł będzie rozwijany przez programistów..

10.8.13


Nowy możliwość obróbki krzywulca stojącego (CAM)

Alternatywa podciecia 13CAM: Nowa możliwość obróbki krzywulca stojącego. W przypadku problemów z bardzo ciasnymi krzywulcami Compass przygotował alternatywny sposób wykonania. Włącza się go w ustawieniach ogólnych

10.8.15


Rozszerzenie możliwości zabiegu American-Winder

American Winder - zabieg amerykańskiRozszerzenie możliwości zabiegu American-Winder - łatwiejsze ustawianie stopnic na słupku..

"Złamane dystanse"

Dystans złamany - nowe wiercenieZłamane dystanse pomiędzy słupkiem pośrednim a poręczą/policzkiem. Nowy element we wzorze wierceń, który może być automatycznie przyporządkowany do konstrukcji.

Kontrola stopnie podczas konstrukcji

ostrzeżenia dla stopnicKontrola stopnie podczas konstrukcji - jeżeli nasza maszyna CNC jest wąska albo wycinamy stopnie z gotowych, kupowanych formatek, to trzeba stale kontrolować szerokość stopnia - teraz łatwo zostaniemy ostrzeżeni o przekroczonych wartościach. Nasze parametry można wkomponować w ustawienia wstępne.

stopnie ostrzezenia
Schody kręte

opcja Compass WendelW opcje Wendel - Schody kręte możliwość nowa możliwość: stopnie mogą być wpuszczane w słup; stopnie mogą być podzielone (tuleje), a teraz słup można w ogóle usunąć i wykonać łączenia w inny sposób

Ostatni stopień

listwa wyjsciowe 15W nowej wersji pojawiło się mocowanie ostatniego, przed ostatniego (ale też zerowego) stopnia do stropu. Mamy kilka opcji ustawienia kątownika wraz z ustawieniem nawiertów na maszynie CNC. Programiści nie zapomnieli tez o modyfikacji blendy (maskownicy) stropowej

Poręcz schodowa

poreczPoręcz zyskała kilka nowych parametrów ułatwiających jej różne, nietypowe ustawienie - np. ma nową możliwość odniesienia - "pod stropem". Jedno kliknięcie i poręcz jest ustawiona we wskazanym miejscu. (pakiet PLUS)

Dalmierz laserowy Bosch - integracja

bosch przekazanie pomiaru do Compass CAD10Przekazywanie pomiaru prosto do programu Compass CAD10. Dokładność, szybkość i brak pomyłek. Przenoszenie pomiarów z kartki może się skończyć kosztowną pomyłką. Na rynku pojawiły się urządzenia posiadające możliwość przesłania danych do Compass CAD10 a jednocześnie nie będących jakoś nadzwyczaj drogimi. To Bosch Measurement Tool GLM 100 C. Urządzenie łączy się z CAD10 za pomocą Bluetooth. Idealne do wprowadzenia stopni betonowych, wystarczy wybrać tylko stopień "1", potem system przechodzi do kolejnych stopni automatycznie. Laserowa technologia pomiarowa dla mniejszych zakładów stolarskich

10.8.17


Schody proste - nowa metoda produkcji CAM

podstopnie 17CAM: Nowe ustawienie, nowa metoda produkcji schodów prostych nakładanych z podstopniami - nuty na podstopnie wycinane są znacznie większym narzędziem, szybciej, ale z gorszą jakością wykończenia dłutowania. Sposób montażu stopnia i podstopnia przykrywa te niedogodności. 50% szybsza metoda produkcji tego typu schodów

"Oczko" poręczy

krzywulec poręczy - łączenie"Oczko" poręczy, czyli krzywulec na stojąco może być teraz łączony z elementami prostymi. Użytkownik może dowolnie łączyć (a także dzielić) krzywulec z elementami prostymi poręczy. Ma to sens, gdy za krzywką pozostaje mały kawałek prostej poręczy, której nie ma jak zamocować na maszynie. Teraz mały prosty element można wykonać razem z krzywulcem.

Nowe rozszerzenia


LED CAD/CAM

LEDy w Compass CAD10W 2017 Compass zaprezentował nowe rozszerzenie: LED. Rynek się zmienia, LEDy są bardzo popularne, wiec Compass przygotował nowe rozszerzenie programu, które ma za zadanie ułatwić producentom schodów - zwłaszcza tym z maszynami CNC - produkcję. Łatwość konstrukcji oraz oszczędność czasu - maszyna wycina komputerowo rozmierzone LEDy - użytkownik musi tylko zdefiniować LED w ustawieniach wstępnych
Dodatkowo, LEDy dają bardzo dobry efekt przy renderowaniu w nowym module 3D Plus RENDER

Rozszerzenie LEDy obejmuje zarówno światełka w policzkach, jak i listwy w stopniach

otwory przelotowe listwy LED
LED
wbudowany 3DPlus Render

3D RenderWyjście naprzeciw oczekującym prezentacji w lepszej jakości, ale dostępne szybko i stosunkowo niedrogo. 3DPlus Render to rozszerzenie, które tworzy statyczny obrazek podwyższonej rozdzielczości. Tworzy się go jednym kliknięciem, a za silnik renderujący odpowiedzialna jest firma GammaRay. (W ofercie Compass od dawna jest integracja z pełnym programem GammaRay - kliknięciem przekazuje się naszą konstrukcję schodów do pełnego programu GammaRay, gdzie zaawansowana technologia pozwala uzyskać naprawdę efektowne wizualizacje

Wizulizacja render Compass CAD10
Render