10.8.2.

CAD
- OPCJA "STOPNIE BUDOWLANE": Program Compass CAD10 za pomocą opcji "stopnie budowlane' generuje schody których stopnie są obniżone o grubość stopnia. Takie schody coraz częściej stosowane są w Europie zachodniej i  pozwalają na swobodne korzystanie ze schodów przez okres budowy. Po zakończeniu budowy kładzie się na nie stopnie i podstopnie gotowe. Teraz opcję rozbudowano o formularze prezentujące również stopnie budowlane.
- ZABIEG AMERICAN-WINDER: W schodach z zabiegiem ameriCan-winder, przy aktywnej automatyce tego zabiegu, program Compass kontroluje krawędzie stopni zabiegowych. Przede wszystkim przy podziale zabiegu na cztery stopnie dochodzi do sytuacji kiedy krawędź stopnia dochodzi do naroża klatki schodowej do miejsca styku dwóch policzków. Kontrola ta pozwala niezorientowanym w takich zabiegach użytkownikom prawidłowe pozycjonowanie elementów i prawidłowe przeliczenia dłutowań w policzkach.


CNC
- HOMAG Z AGREGATEM "FREZUJACYM OD DOŁU": Na obróbce na maszynach firmy Homag wyposażonych w specjalny agregat (Unterfluraggregat) przy obróbce gniazd/otworów po linii śrubowej można uwzględnić ewentualne luzy montażowe
- PIŁA: Przy obróbce rowków za pomocą agregatu piły podniesiono możliwość wprowadzenia grubości piły do max 20mm. Ma to sens przy zastosowaniu frezów tarczowych mocowanych w tym agregacie.
- OPTYMALIZACJA WIERCEŃ POZIOMYCH: policzek i poręcz

82a opcja
82b cam
 

10.8.1

CAD
- MTERYCZNY/CALOWY UKŁAD: Za pomocą kombinacji CTRL+U można szybko przełączać jednostki z metrycznego na anglosaski (cm/in). Jest to praktyczne w firmach konstruujących schody na rynek anglo-amerykański.
- DRZEWO ZLECEŃ: Szybsze zarządzanie zleceniami: w drzewie zleceń można aktywować prezentację ostatnich edytowanych w danym zleceniu schodów .
- KONSTRUKCJA RZUTU Z GÓRY: Aby w trakcie konstruowania wyeliminować błędy, "czeskie błędy" -  prezentowane są wymiary klatki schodowej oraz szerokości biegów.
- OPCJA BOLZEN: Menu bolzen poszerzono o możliwość wprowadzania różnych średnic dla strony szpica i główki bolca. Przyspiesza to definiowanie do produkcji poszczególnych elementów schodów.
- RZUT Z BOKU PORĘCZE: W konstrukcji rzutu z boku dodano wartość na jakiej musi pojawić się załamanie poręczy na wejściu (identycznie jak ma to miejsce na wyjściu schodów). Wartość ta jest ważna między innymi we Francji po ostatnio wprowadzonych zmianach w normach budowlanych.
- RZUT Z BOKU - POLICZKI/PODEST: W konstrukcji rzutu z boku w zależności od sytuacji na budowie mamy kilka możliwości zazębienia policzków na podeście.
- RZUT Z BOKU - POLICZKI: W rzucie z boku można ograniczyć długość potencjalnych szpicy na wejściu i wyjściu schodów
- OPCJA "PRZEKRÓJ 3D": W opcji "przekroje 3D" można tworzyć je nie tylko po liniach prostych, ale i po łuku

CAM

- KRZYWULEC 5-OSI: W ustawieniach wstępnych dla obróbki krzywulca policzka nakładanego dodano ruchy robocze "zdzierania zęba polika nasadzanego piątą osią"
- SCM - KALKULACJA SSAWEK: Na maszynach SCM poręcz i policzek w jednej płycie.

81a ctrlu
81b zlecenia
 
81c wymiary
81d bolzen
 
81e wejscie
81f podest
 
81g rzut boczny
81h przekroje
 
81i cam
 
 

10.8.0

CAD
- WSTAWKI KAMIENNE/DYWANIKI: Szybki podgląd pojedynczych wstawek kamiennych poszerzono o możliwość pokazania jednym klikiem wszystkich wstawek danej konstrukcji.
- MONTAŻ: Nie jest to profesjonalne, ale czasami z różnych względów konieczne jest takie ustawienia "wachlarza" stopnia, że dłutowaniem obejmie on słupka zabiegowego. Montaż tych elementów jest wtedy niezmiernie pracochłonny. W tej wersji programu elektroniczny asystent konstruktora tak obliczy geometrię dłutować, aby montaż był mniej pracochłonny.
- POLICZKI NAKŁADANE: W pełni automatyczne pozycjonowanie tylnej krawędzi podstopnia dokładnie na końcówce policzka nakładanego.
- OPCJA "OPAKOWANIA KARTONOWE STOPNIC": W opcji "kartonowe opakowanie stopni" w trakcie wycinania kartonu zaznaczany będzie kontur słupka jeśli takowy stoi w konstrukcji na jakimś stopniu.
- OPCJA "OŚWIETLENIE LED": Oświetlenie LED w policzkach można definiować w pełni automatycznie w ustawieniach wstępnych lub manualnie poprzez wprowadzanie LEDów myszką.
Przy ręcznym konstruowaniu LEDow ich pozycje ustalane są dowolnie lub w konkretnej pozycji względem dowolnego punktu
- FILARY I GRZEJNIKI: Filary i grzejniki można było przesuwać za pomocą myszki metodą Drag&Drop oraz dodatkowo z klawiatury.
- DRZWI W ŚCIANIE: Można konstruować różne typy drzwi.
- OKNO W ŚCIANIE: Pozycję okna można ustalać względem wewnętrznej lub zewnętrznej strony ściany

CAM
- SKRÓTY CAM: W tabeli narzędzi maszyny CNC dodano klawisze szybkiego wprowadzania narzędzia, kopiowania narzędzia i przesuwania narzędzia. Nawigację wśród narzędzi ułatwiono i przyspieszono dodając skróty klawiszowe.
- PORĘCZE NA STOJĄCO: Przy produkcji poręczy w pionie w uchwycie na słupki dodano możliwość wykonywania otworów połączeniowych na kołki i śruby ze słupkiem.
- BARCODE: W opcji "Obsadzenie stołu z pomocą kodów paskowych" dodano narzędzie "W kolejce do przesłania". Wtedy konstruktor może stworzyć bez ograniczeń ilości pliki CNC wraz z plikami sterującymi laser projekcyjny. Wygenerowane pliki czekają w kolejce do czasu aż maszyna skończy aktualną pracę i będzie gotowa do odbioru kolejnej paczki informacji.

80a podglad wszystkich wstawek kamiennych
80b haeicffe
 
80c
80d
 
80f
80g drzwi
 
90i cam
80h okna i drzwi z szyba
 
90j cam