Przykładowa instalacja - kwiecień 2015

cnc profi 3Kolejna instalacja automatu Compass CAM/CNC i kolejna prototypowa maszyna CNC, tym razem firmy PROFISYSTEM CNC z Rybnika.

Wdrożenie takiego oprogramowania na prototypowych maszynach to prawdziwe wyzwanie dla techników programu i techników samej maszyny. Tutaj dopiero widać jaką wiedzą muszą dysponować te dwie osoby. Technik od maszyny: znajomością kodów zainstalowanego w maszynie sterownika, a technik oprogramowania Compass takim skonfigurowaniem programu, aby ten generował właśnie takie kody jakich sterownik wymaga. Efektem końcowym ma być banalnie prosta produkcja schodów. Można w przenośni powiedzieć "za pomocą jednego kliknięcia".

Są tacy, co powiedzą, że do wycięcia elementów wystarczy zwykły plik DXF, ale...


Po frezie zgrubnym, naddatek, który on zostawił ma zabrać frez wygładający. Naddatku nie ma jednak na krawędziach schowanych w dłutowaniach - tam nie potrzeba wygładać.
Aby frez w słupach nie wyrywał materiału należy wstępnie nawiercić dłutowania. Kontur policzków nakładanych powinno się wyciać w trzech osiach. Piąta oś wykańcza jedynie skośne zęby dodatkowo wynurzając narzędzie w styku z narożem zęba. Ten otwór wiercę, tamten rozfrezowuję frezem linią śrubową. I tak dalej i tak dalej.

 

CNC Profisystem krzywulec Compass CAMSposobów wykonania jednego elementu jest wiele. Wszystko w zależności od tego jakie mamy narzędzia, jaki agregat zamocował producent maszyny, jak zamocowałem element na stole itp. Raz ustawiony automat Compass CAM/CNC "myśli" za użytkownika. To dlatego tak prosta jest jego obsługa.


Przy automacie Compass CAM/CNC nie należy się bać zmian!

Przy instalacji maszyny nie mieliśmy ochoty kupować specjalistycznych frezów, przystawek, piły, lasera itp. Po czasie jednak chcemy je wykorzystać. Automat Compass CAM/CNC jest otwarty na samodzielne edycje!
Jak wprowadzać nowe narzędzia, jak je wymiarować, jak kazać maszynie w odpowiednim momencie je wykorzystać - tego uczą technicy przy pierwszym uruchomieniu. Po ich wyjeździe użytkownik może samodzielnie edytować pracę maszyny.

O technologii CNC pisze się wiele. Poczytać można o niej między innymi tu:
http://www.cnc.schody.pl/teoria-cnc/cnc-początki-cz-1.html

Wszystkich, którzy cenią czas, precyzję wykonania, tanią i szybką produkcję zachęcam do korzystania z tej technologii. Kiedyś schody też produkowano i to bez komputerów. Teraz robimy dokładnie to samo co nasi dziadowie, tyle że łatwiej.

CNC Profisystem Compass CAD10 polik wycinany