Produkcja schodów na krótkiej maszynie CNC - film

"Nie było mnie stać na maszynę z długim stołem, a mam do wycięcia 5 metrową poręcz lub polik schodowy". krótki stół CNC - za długi policzek

W jaki sposób sobie z tym poradzić?
Jedna grupa stolarzy wykorzystuje do tego celu lasery projekcyjne, inna nawierca płytę w dwóch miejscach i przesuwając ją stara się pokryć oba otwory. W obu przypadkach trzeba poświęcić sporo czasu na przygotowanie specjalnego pliku CNC z ruchami roboczymi obu połówek obrabianego elementu.

A czy da się to zrobić prościej (czytaj: SZYBCIEJ=TANIEJ)?

Film ten pokazuje wysoce precyzyjną i przede wszystkim banalnie prostą metodę z pomocą programu do produkcji schodów Compass CAM/CNC PL.

 

Na maszynach CNC można pracować tylko na dwa sposoby:

1. Sposób tani, ale piekielnie pracochłonny: elementy w formacie wektorowym (DXF, DWG itp) i ręczna lub po części półautomatyczna metoda przyporządkowywania narzędzi oraz ew. edycja konturów takich plików (tak jak w tym przypadku, trzeba element w którymś miejscu podzielić i poustawiać ruchy narzędzi).
2. Sposób odpowiednio droższy, ale wyjątkowo łatwy w obsłudze przez zwykłego stolarza: automat Compass CAM/CNC samodzielnie dzielący za długie elementy i generujący zaawansowane kody CNC. Jednym klikiem, na zasadzie "wyślij i zapomnij", w 60 sekund tworzy kody CNC dla wszystkich policzków, poręczy, stopni z całej konstrukcji schodów.

O technologii CNC pisze się wiele. Poczytać można o niej między innymi tu:
http://www.cnc.schody.pl/teoria-cnc/c...
Wszystkich, którzy cenią czas, precyzję wykonania, tanią i szybką produkcję zachęcam do korzystania z tej technologii. Kiedyś schody też produkowano i to bez komputerów. Teraz robimy dokładnie to samo co nasi dziadowie, tyle, że łatwiej.

Czas to pieniądz!
Pozdrawiam
Robert Topka