Artykuł na podstawie artykułu publikowanego na stronach www.profi.schody.pl - Schody.pl część dla profesjonalistów

NARZĘDZIAcam cnc narzędzia DO OBRÓBKI DREWNA

Następne informacje, dotyczące parametrów obróbki, oparte są o moje własne doświadczenia zdobyte przy realizacji programów, które sam stworzyłem oraz o doświadczenia związane z obróbką schodów zaprojektowanych przy pomocy programu COMPASS CAD 9 i COMPASS CAD 10.

cam cnc narzędzia

Narzędzia przedstawione na rysunkach oprawione są w typowe oprawy HSK 63, stosowane w maszynach CNC (oczywiście nie we wszystkich).

Rysunek przedstawia dwa rodzaje opraw:

  • narzędzie mocowane na skutek skurczu termicznego oprawy
  • narzędzie mocowane przez zaciśnięcie stożkową tuleją


Różnice widać bez zbędnych opisów. Ja w swojej maszynie używam głównie opraw termicznych, m.in. z powodu mniejszego ryzyka kolizji.

cam cnc narzędzia1. FREZ TNĄCO-GŁADZĄCY O16 x 55


Narzędzie stosowane do cięcia konturów policzków, poręczy, stopni, gniazd stopni, kieszeni. Jakość powierzchni jest zadowalająca, dużo lepsza niż po typowym zdzieraku.


cam cnc narzędzia 2. FREZ GŁADZĄCY O16 x 55

Jeśli powierzchnie widoczne obrobionych elementów nie zadowalają, dogładzamy je frezem gładzącym np. przednia i tylna krawędź stopnia, górna i dolna krawędź policzka

cam cnc narzędzia 3. WIERTŁA FI 4, 6, 10, 12

W zależności od potrzeb wynikających z używanych elementów połączeniowych, wyposażamy maszynę w WIERTŁA fi 4, 6, 10, 12. Sugeruję wiercenie otworów pod śruby, wszelkie inne dobrze jest frezować frezem zdzierającym

Jeśli macie maszynę 3-osiową to już wszystko. Przy maszynach 4 i 5 – osiowych pojawia się możliwość nałożenia profilu ma poręczy. Dla maszyn 4 – osiowych potrzebne są narzędzia bez opraw, z trzpieniami o wymiarach odpowiednich do agregatów kątowych będących na wyposażeniu maszyny


CAM NARZĘDZIA 4 FREZ TNĄCY ZDZIERAK DŁUGI

Narzędzie stosowane od frezowania otworów tralek. Zamiennik stosowanych wierteł. Przewagą frezowania nad wierceniem jest między innymi to, że otwory tralek frezowane są do wymiaru zadanego w projekcie. Nie pojawiają się pomyłki wynikające z błędnie przypisanego programu obróbki (zdarza się to niestety przy wierceniu).

W obecnych konstrukcjach często stosowane są wypełnienia tralkowe z elementami ze stali nierdzewnej. Praktycy wiedzą, że rurka O25 nie pasuje do otworu wywierconego wiertłem..

W zależności od kształtu profilu, użyjemy odpowiednich narzędzi

5 PROFIL „OMEGA”

6 PROFIL TYPU „U”

7 PROFIL OKRĄGŁY

CAM NARZĘDZIA CAM NARZĘDZIA CAM NARZĘDZIA
CAM NARZĘDZIA 8. Pozostaje już tylko narzedzie pomocnicze typu CASTOR.

Dotyczy ono praktycznie maszyn 5-osiowych. Tego typu narzędzie stosuje się do obróbki zgrubnej bloku krzywulca poręczowego CS. Może być również użyte do planowania krzywulca typu „koryto”, ale nie jest tam koniecznie niezbędne.

A teraz parę uwag na temat narzędzi. Dbajcie o narzędzia w należyty sposób, bo to one decydują o jakości obróbki.

  • nowe narzędzie lub oprawa musi zostać odkonserwowane
  • oprawy i tuleje zaciskowe, przed ich zlożeniem, muszą być dokładnie oczyszczone z zanieczyszczeń
  • nie stosujcie do oczyszczania środków chemicznych, np. tych które świetnie nadają się do oczyszczania pił
  • narzędzia w oprawach zaciskowych instalujemy bez smaru
  • kontrolujcie czystość stożka oprawy narzędziowej
  • kontrolujcie czystość stożka chwytu oprawy we wrzecionie


Narzędzia wymieniane automatycznie podczas cyklu obróbczego narażone są na zapylenie powierzchni, niezależnie od tego jak producent maszyny zadbał o ich zabezpieczenie i oczyszczenie w trakcie wymiany. Pył osiadający na ściankach oprawy, po osadzeniu jej w stożku wrzeciona, ma duży wpływ na precyzję mocowania narzędzia, a w konsekwencji na przedwczesne zużycie wrzeciona. Aby polepszyć współpracę stożków, niektórzy producenci zalecają konserwację ich powierzchni suchymi smarami z zawartością teflonu. Jeśli producent zaleca inaczej, stosujmy się do jego zaleceń. Jeśli podczas pracy maszyny wzrośnie gwałtownie hałaśliwość narzędzia obracającego się bez obciążenia, jest to oznaką zanieczyszczenia, powierzchni stożkowych. Pamiętajmy, dobra maszyna wyposażona w złe narzędzia, nie wyprodukuje dobrego produktu.

Przy zakupie narzędzi, oprócz jakości, ceny, bardzo ważny jest ich serwis. Od dostawcy, żądajcie informacji o optymalnych prędkościach obrotowych, prędkościach posuwu, głębokości cięcia. Właściwie dobrane parametry skrawania mają znaczący wpływ na żywotność narzędzia.

Nie bójcie się dużych prędkości. Starajcie się raczej unikać gwałtownych przyspieszeń.

Zbyt małe prędkości posuwu, powodują, ze oddzielane cząstki drewna śą zbyt małe, aby frez oczyścił z nich przestrzeń roboczą. Efektem tego jest przypalanie wycinanego materiału. Wydzielające się tam ciepło, nie jest zdrowe ani dla drewna, ani dla narzędzia. Spowalnianie posuwu, z powodu zużytego narzędzia ( bo sobie nie radzi…), daje zły produkt, niszczy narzędzie. Zwęglone trociny stwarzają zagrożenie pożarowe...

...

więcej na www.profi.schody.pl

a jeszcze szerzej na www.eande.com.plEANDE